Jak vybrat elektrickou koloběžku

Láká vás svět elektrokoloběžek? Hledáte rychlý přepravní prostředek na dojíždění do práce, do školy nebo na výlety? Zajímá vás, jak vybrat tu nejvhodnější? Čtěte dále. Poradíme vám, na co se při výběru elektrokoloběžky zaměřit.

Před samotným výběrem elektrické koloběžky si vyjasněte dvě základní otázky:

  • Kde budete s koloběžkou nejčastěji jezdit?
  • Jak zdatnému jezdci má koloběžka sloužit?

1. Kategorizace

Podle členitosti a povrchu terénu členíme elektrické koloběžky do dvou základních kategorií:

Tyto dvě kategorie můžeme specifikovat podle užitných vlastností na další tři skupiny:

Městská elektrická koloběžka

Potřebujete urychlit i zpříjemnit cestu do práce nebo do školy? Elektrická koloběžka vám pomůže vyzrát nad hustotou silniční dopravy. Pomocí elektrické koloběžky se ve městě snadno přemístíte z jednoho místa na druhé.

Zaměřte se na celkové rozměry, hmotnost a velikost koleček.  Čím menší kolečka bude mít, tím budete obratnější při vyhýbání se překážkám. Klasická velikost koleček u městských elektrokoloběžek je 8“. Čím menší hmotnost a rozměr, tím lepší manipulace i skladnost ve veřejné dopravě nebo zaměstnání.

Terénní elektrická koloběžka

Je-li vaším záměrem pořídit elektrokoloběžku jako parťáka pro dobrodružné výlety, zaměřte se na kapacitu baterie a výkon. Terénní elektrokoloběžky jsou vytvořeny z velmi pevné konstrukce, aby odolávaly nerovnostem terénu.

Pohodlnou jízdu zaručují větší nafukovací kolečka, která slouží zároveň jako tlumič nárazů. Výhodou nafukovacích kol je fakt, že prodlužují životnost baterie. Čím větší kolečka, tím rychlejší jízda, ale těžší ovladatelnost. Terénní elektrokoloběžky mají větší kolečka a jsou těžší než městské.

Skládací elektrická koloběžka

Skládací elektrokoloběžka může být městská i terénní. Některé elektrokoloběžky mají i skládací řidítka a výsuvnou tyč. Koloběžku tak lehce složíte a snadno ji přemístíte nebo přidržíte v ruce. Skladnost elektrokoloběžky oceníte při umístění do kufru automobilu nebo při přemístění městskou hromadnou dopravou či vlakem.

Elektrické koloběžky do jakéhokoliv terénu

Kategorie koloběžek, která je svými vlastnostmi přizpůsobená na jízdu po městě i odpolední výlet do lehčího terénu. Samozřejmostí je dlouhá výdrž baterie, skvělé odpružení i vyšší rychlost.

Elektrické koloběžky pro děti

Pořiďte dítěti pohyblivého společníka pro každodenní dobrodružství. Elektrické koloběžky pro děti splňují požadavky vysoké bezpečnosti.

2. Jednotlivá kritéria výběru

Výkon

Běžně se prodávají koloběžky s výkonem motoru v rozmezí 250 – 2000W, přičemž výkon vypovídá i o náročnosti terénu.

Pro asfaltový terén s mírným převýšením je ideální elektrokoloběžka s výkonem 350 – 500W. Záleží však také na hmotnosti jezdce. Do členitého terénu volte výkon vyšší.

Zákon upravuje maximální povolenou rychlost. Legislativa umožňuje pohybovat se s koloběžkou po chodníku do maximální rychlosti 6 km/h, po cyklostezce maximálně 25 km/h. S většinou elektrokoloběžek můžete jezdit i po silnici, protože vyvinou větší rychlost než zmíněných 25 km/h. Například pro elektrokoloběžky od City Boss je typická maximální rychlost do 40 km/h.

Výdrž baterie – doba dojezdu

Doba dojezdu neboli maximální vzdálenost na jedno dobití závisí na výdrži baterie. Za nutné minimum je považováno 20 km. Doporučujeme zaměřit se na baterie s dojezdem minimálně 30 km.

Můžete se rozhodnout mezi elektrokoloběžkou s baterií rychlonabíjecí, klasickou (nabití do 5 hodin) nebo baterií s rekuperací. Systém rekuperace dobíjí baterii do určité míry během jízdy.  Existují modely, které umožňují nabíjení dvěma nabíječkami současně.

Členitost terénu, hmotnost jezdce, styl jízdy i klimatické podmínky snižují výdrž baterie, pamatujte na to při plánování výletu.

Velikostní parametry

Aby vám koloběžka vyhovovala, měla by korespondovat s vaší postavou.

Zaměřte se na:

  • velikost a šířku nášlapu
  • výšku a šířku řidítek

Klasická velikost nášlapu pro dospělého jezdce je 40 x 11 cm. Někomu vyhovuje mít při jízdě nohy na nášlapu za sebou, jiný jezdec upřednostní mít nohy na nášlapu vedle sebe – šířku stupátka tedy zvolte podle vaší preference stylu jízdy.

Šířka řidítek předurčuje stabilitu jízdy. Čím širší řidítka, tím stabilnější a pohodlnější jízda.

Plánujete-li koloběžku převážet, zaměřte se na její rozměry v rozloženém i složeném stavu.

Pokud budete elektrokoloběžku často přenášet, zaměřte se i na její hmotnost. Hmotnost lehčích městských elektrokoloběžek se pohybuje od 10 kg.

Od hmotnosti se odvíjí lehkost manipulace během jízdy. Jestliže preferujte vyšší rychlost
a výdrž, celková konstrukce bude těžší. 

Brzdy

Brzdy u elektrických koloběžek jsou převážně kotoučové, dále pak mechanické nebo elektrické. Elektrická brzda je pomalejší a v případě vybité baterie nebude fungovat. V tomto případě je ideální, aby koloběžka nabízela i náhradní variantu.

3. Na závěr

Při výběru nezapomeňte také na maximální nosnost koloběžky, která se odvíjí od hmotnosti jezdce a případných zavazadel, které jezdec běžně využívá. Pokud překročíte maximální nosnost koloběžky, nejenže omezíte rychlost, ale snížíte i životnost baterie.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ elektrické koloběžky, jízdu na ní si zamilujete.

Pokud si s výběrem nejste stále jisti nebo potřebujete odbornou radu, kontaktujte nás. Sdělte nám vaši představu a my vám doporučíme ideální variantu.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zavřít